Yaşlılıktan keyif almanıza yardımcı olacak 11 tavsiye

yaşlılığınızın tadını çıkarın

Zamanla yaşlanmak, hepimizin er ya da geç yaşaması gereken bir süreçtir. Korku veya olumsuz düşünceler yerine, yaşlılığınızın tadını çıkarmanın en iyi yolunu bulabilirsiniz.

 Yaşlanmanın keyfi,  daha genç görünmek için endişelenmenize ve kırışıklıkları veya gri saçları gidermenin yollarını bulmak zorunda olmadığınız zamanlardır. Bunun yerine, bedeninize ve ruhunuza özen gösterin, mutlu ve sağlıklı olmak için zaman ayırın. Peki, yaşlanmaya başladığınızda genç kalmak için ne yapmanız gerekiyor?

1-cildinize iyi bakın

Deri vücuttaki en büyük organlardan biridir. Cildinize özen gösterirseniz, vücudunuzu dış zararlı etkenlerden korur, vücut ısınızı düzenler ve birçok sağlık yararı sağlar.

Cilt sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

*Yıllık cilt kanseri testi.

*Düzenli olarak nemlendirici kullanın.

*Dışarıya çıkarken güneş kremi kullanın ve dar kıyafetler giyin.

*Cildiniz için yaşlanmayı önleyen kaliteli, yumuşak ürünleri seçin.

2.Düzenli olarak egzersiz yapın

Düzenli egzersiz, esnekliği korumanıza yardımcı olacak ve kanser, kalp hastalığı gibi hastalık riskini önemli ölçüde azaltacaktır … Ayrıca, egzersiz alışkanlıkları aynı zamanda stresi azaltmak gibi bir dizi başka yararlara da sahiptir. Uykunuzu, cildinizi ve eklemlerinizi iyileştirin.

Haftada ortalama 2,5 ila 5 saat arası yoğun egzersiz yapmalısınız. İsterseniz, haftada 1.25 ila 2.5 saat arasında yüksek yoğunluklu aerobik egzersizi de seçebilirsiniz. yürümek, yüzmek, dans etmek, bisiklete binmek gibi aerobik egzersizleri yapabilirsiniz …

Ek olarak, egzersiz ağırlıklarını veya egzersiz kemerlerini kullanarak kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirmek için egzersizler yapmanız gerekir.

3.Sağlık için iyi yiyin

yaşlılığınızın tadını çıkarın

Sağlıklı gıdalar tüketmek, daha hafif yaşamanıza yardımcı olan en önemli faktörlerden biridir. Aşağıdaki yiyecekleri eklemelisiniz:

*Meyveler ve sebzeler

 *Sağlıklı yağlar

*Kepekli tahıllar, ekmek, pirinç …

*Balık ve baklagillerden yağsız protein

*Taze süt, yoğurt veya peynir gibi D vitamini ile desteklenen yağ oranı düşük veya yağsız süt ürünleri

Hayvansal yağlar veya normal yağlar kullanmak yerine, yemek pişirirken tercihen,bitkisel yağlar kullanın. Aynı zamanda işlenmiş gıdalardan, rafine şekerden veya yüksek tuzlu yiyeceklerden uzak durun.

4.Manevi yaşamınızı iyileştirin

Yaşlılığın tadını çıkarmak için, manevi yaşamınızı iyileştirmenin yollarını arayın:

*Yaşlılığınızı sevdiklerinizle paylaşın: güçlü ilişkiler ve güçlü sosyal ağlar, kişisel, fiziksel ve sürdürülebilirlik gelişiminizi geliştirmenize yardımcı olur. İsterseniz evcil hayvanları da tutabilirsiniz, çünkü stresi, tansiyonu ve yalnızlığı azaltır.

*Gerçek yaşınızı kabul edin: Yaşlılığa karşı olumlu bir tutum sergileyen insanlar hasta olduktan sonra iyileşmeleri  daha iyi oluyor. Bu yüzden yaşınızı kabul edin.

*İstediğinizi yapın: Seyahat etmek, yeni beceriler öğrenmek, gönüllü etkinliklere katılmak gibi sevdiğiniz aktivitelere katılmak için zaman ayırın … Sevinç getirebilecek her şeyi seçin ve mutlu olun.

5.Zararlı alışkanlıkları terk edin:

Tütün ve alkollü içecekler erken yaşlanmayı ve hastalık riskini arttırır. Bu yüzden sigara içme ve alkol alma alışkanlığından vazgeçmeye çalışın.  Onlardan kurtulmak için yeterli derecede kararlı olmadığınızı anlarsanız, tavsiye için doktorunuza gidin.

6.Yaşlılıkta uykuya odaklanın

Fiziksel ve zihinsel sağlık için iyi bir uyku önemlidir. Uykunun kalp hastalığı ve felç riskini azalttığı, stres ve depresyonu azalttığı, obezite ve iltihaplanma riskini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, yeterli uyku alışkanlığı, cildinizi, konsantrasyonunuzu ve uyanıklığınızı geliştirmenize yardımcı olur. Bu yüzden her gün 7-8 saat uyumaya çalışın.

7.Yeni şeyler deneyimleyin

yaşlılığınızın tadını çıkarın

Enstrüman öğrenmek, gönüllülük, sanat gibi ilginç ve anlamlı eğlenceler bulmak için birçok yeni şey deneyin … Bu, yaşlanmaya başladığınızda daha taze, daha az depresif hissetmenize ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olacaktır.

8.Evde dikkatli olma pratiği yapın.

Farkındalık, her şeyi kabul etmeyi ve gerçekte yaşamayı düşünerek tüm arzuların üstesinden gelmektir. Dikkatlilik uygulamasının yaşlılık için birçok sağlık yararı sağladığı kanıtlanmıştır:

* Hafızayı geliştirmek

* Stresi azaltmak

*Konsantrasyon geliştirmek

*Daha olumlu duygulara sahip olmak

*İlişki memnuniyetini arttırmak

*Bağışıklık sistemi fonksiyonunu güçlendirmek

Hafıza pratiği yapmak için meditasyon, yoga, tai chi veya sanatsal yaratıcılığı deneyebilirsiniz.

9.Yeterince su içme alışkanlığı edinin

Yeterince su içmek, beyninizin işlevini korumanıza ve geliştirmenize ve günlük aktiviteler için enerji seviyelerini artırmanıza yardımcı olur. Ek olarak, su ayrıca cilt sağlığına yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltır. Günlük içme suyu miktarı aktivite seviyesine, idrara çıkma sıklığına, terlemeye ve cinsiyete bağlıdır.

10.Dişlerinize iyi bakın

Dişlerinizin bakımının yapılmaması erken yaşlanma belirtilerine yol açarken, diş eti hastalığı riskini de artırır.Bu kalp hastalığı, felç ve bakteri zatürreye neden olabilir. Bu nedenle günde iki kez dişlerinizi fırçalayın, günde bir kez diş ipi kullanın ve gargara yapın. Uygun ağız bakımının yanı sıra düzenli olarak dişçiye de gitmelisiniz.

Amerikan Diş Hekimliği Birliği’ne göre, periyodik diş muayeneleri, beslenme yetersizlikleri, enfeksiyonlar, kanser ve hatta diyabet gibi ciddi hastalıkların ön belirtileri tespit etmenize yardımcı olabilir.

11.Düzenli sağlık kontrolleri

Düzenli fiziksel muayeneler, hastalığın ortaya çıkmasından önce bile sağlık sorunlarını erken saptamanıza yardımcı olabilir. Muayenelerin sıklığı yaşa, yaşam tarzına, aile geçmişine ve mevcut koşullara bağlıdır. Doktorunuzdan ziyaretinizin sıklığı hakkında tavsiye isteyebilirsiniz. Ayrıca, anormal belirtiler olduğu anda doktora gitmeniz gerekir, periyodik muayeneye kadar beklemeyin.

Yaşlanma süreci kaçınılmazdır, ancak yaşlandıkça değişime yönelik tutumunuzu ayarlayabilirsiniz. Vücudunuzdaki değişikliklere karşı mutlu ve olumlu bir tutum seçtiğinizde, kaç yaşında olursanız olun her zaman genç olacaksınız!

 

Ovarya.com okurları için tercüme edildi.

Kaynak:hellobacsi.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Mühteşem yaşlanan 16 ünlü erkek

Sal Tem 9 , 2019
Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it Share it Email