Ailenizden nasıl para talep edebilirsiniz ?

Aile üyeleri genellikle beklenmeyen masraflara yardımcı olmak için en iyi seçimdir. Sormak her zaman biraz rahatsız edicidir, ancak bunu kolaylaştırmak için neden paraya ihtiyaç duyduğunuz konusunda dürüst olun. Oturup ailenizle ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu ve nasıl geri ödeyeceğiniz konusunda ciddi bir şekilde konuşun. Hem sizin hem de ailenizin kendini rahat hissetmesini ve durumunuzu anlamasını sağlamak için yazılı bir anlaşma yapın.

1.Bölüm:Aileden Para İsteme Hazırlığı

1-Birinden para istemeden önce gelirinizi hesaplayın. Oturun ve parasal alışkanlıklarınızı analiz edin. Hesaplarınıza ve ayda ne kadar harcama yaptığınıza dikkat edin. Masrafları düşürmek ve daha fazla para kazanmak için yollar bulun. Aylık olarak kendini güncel tutmak için kişisel bütçenizi başlatın.

*Ailenize ikna edici bir delil sunmak için maddi durumunuz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi sahibi olmanız gerekecektir.

*Örneğin, restoranlarda çok para harcıyorsanız, evde ucuz malzemeler kullanarak yemek yapmaya karar verin.

2-Güvendiğiniz insanlardan borç para isteyin. Çoğu kişi para için önce anneye ya da babaya gider. Onlarla sağlam bir ilişkiniz varsa, harika! Siz ve para isteyeceğiniz  aile üyesinin birbirinize güvei tam olmalı ve açık bir şekilde iletişim halinde olmalı. Uzak bir kuzenden borç para  istemek,hele de ikiniz arasında böyle bir yakınlık duygusu yoksa, uygun olmaz.

*Başka biriyle ilişkinizde daha fazla güven varsa, size kredi verme olasılığı daha çok.

*Borç para isteyeceğiniz adama bir mektup yazabilir veya konuşabilirsiniz ancak doğrudan yüz yüze görüşmeniz daha etkili olur.

3- Finansal olarak güvensiz olmaktan kaçının. Başka birinin ekonomik durumunu düşünmek için zaman ayırın. Maddi açıdan istikrarlı olan biri için sorgulanamaz, önemli bir iş veya sağlık faturası yoksa, saygılı olmayacaktır. Zaten yüksek baskısı olan birine baskı yapmamaya çalışın.

 

Finansal olarak istikrarlı olmayan , sürekli iş değiştiren veya büyük tıbbi harcamaları olan birisinden borç para istemek , yüzsüzlük gibi görülücektir. Zaten büyük baskı altında olan bir kişiye baskı yapmamaya çalışın.

*En iyi arkadaşın, en çok güvendiğin kişi olabilir, ama o da faturalarını ödemek için mücadele ediyorsa o para istemeye uygun kişi değildir.

2.Bölüm: Borç için harekete geçmek

1Neden borç paraya ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Kişiye onlar hakkında ciddi olmanız gerektiğini söyleyin. Tam olarak ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu tam olarak açıklamak için sessiz ortamda biraz zaman ayırın. Dürüstlük, aileniz borç para vermek istemese bile güven ve iletişimin güçlü olmasını sağlar.

* Örneğin: “Okul kredim için büyük bir miktar ödemek zorunda kaldım ve bu ay ev kirasını ödemek için yeterli param kalmadı.” Deyin.

2- İhtiyacınız olan miktarın tamamını isteyin. Varsa, fatura veya kira sözleşmesi gibi giderin bir kopyasını yanınıza almanız size yardımcı olur. İhtiyaç duyduğunuzdan daha fazla borç para istemeyin ,çünkü  çok az borç almak sorumsuz görünmenizi önler.

Örneğin, “Bu haftasonu konsere gitmek için 20 dolar borç almak istiyorum” deyin.

3- Büyük krediler için bir gider listesi oluşturun. Birkaç fatura veya ticari kredi için ödeme yapmak için çok para ödünç almanız gerektiğinde, lütfen nasıl para kazanacağınızı açıklamak için biraz zaman ayırın. Net ve özlü bir plan yazmak, insanları sizin sorumlu olduğunuza inandırabilir. Bu, kişisel mali durumunuzun makul olup olmadığını iki kez kontrol etmenin iyi bir yoludur.

* Örneğin, “elektrik faturaları 200 lira, yiyecekler 300 lira ve nakliye masrafları 150 lira” diyebilirsiniz.

4-Geri ödemenin ne kadar süreceğini açıklayın. Zaman tahminlerini belirlemek için kişisel bütçenizi veya iş planınızı değerlendirin. Borç paranın büyüklüğüne ve her ay ne kadar paranız olduğuna bağlıdır.Borcunuzu olabildiğince çabuk ödemek için bütçeye geri dönmeniz ve harcamalarınızı düşürmeniz gerekebilir.

*Örneğin, akşam yemeğini kapsayan küçük bir para bir hafta içinde geri ödenebilir, ancak büyük paraların geri ödenmesi aylar veya yıllar alabilir.

*Para talebi, borcun miktarına veya diğer kişiye ne kadar yakın olduğunuza bakılmaksızın bir işletme kredisi talebi olarak değerlendirilmelidir.

5- Bir geri ödeme planı hazırlayın. Paranın bir kısmını geri ödemek için ne sıklıkta talep edileceğini konuşun. Büyük miktarda borç alıyorsanız, muhtemelen hepsini hemen geri ödeyemezsiniz. Ailenizle birlikte çalışarak her ay gibi belirli bir zaman diliminde ödeyeceğiniz minimum tutarı ödeyebilirsiniz.

* Bir planın hazırlanması sizi yolunda tutar. Borcu geri ödemeyi veya bütçenize eklemeyi asla unutmayacaksınız. Yaratıcı ol! Aile üyeleri, geri ödemenizin bir parçası olarak çim biçme gibi tuhaf işleri de sayabilir. Sormak acı vermiyor.

 

*Yaratıcı ol! Aile üyeleri,borç aldığınız parayı geri ödemenizin bir parçası olarak onlarin bahçelerinin çimlerini biçme gibi işlerini yapmanızı da  sayabilirler. Sormaktan zarar gelmeyecek.

6- Biraz faiz ödemeyi teklif edin. Unutmayın, diğer kişi parayı istedikleri gibi kullanmak yerine size borç vererek risk almiştır. Parayı bir ay boyunca bankada tutmaktan ne kadar faiz alacaklarını düşünün. % 1 gibi düşük bir faiz oranını her ay borcunuza ekleyin.

*Parayı faizi ile geri ödemek, ailenizin yardımları için takdir göstermenin olumlu bir yoludur.

7-geç ödemenin sonuçlarını düşünün. Zamanında ödeme yapmadığınızda ne olacağını konuşun. Bu sana ve ailene kalmış. Onlara borcunu hatırlatabilir ya da bir sonrakı ödemede ekstradan para almalarını sağlayabilirsiniz. Borcunuzu takip etmeniz için sizi motive edecek bir şey bulun.

*Örneğin,ödemeniz gecikirse ailenize, küçük kardeşinize bakmak gibi bir iyilik veya görev borçlusunuz.

* Sonuçların belirlenmesi, bunu ciddiye aldığınızı gösterir ve aksi takdirde zor olan bir konu hakkında açık iletişimi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

8- Teminat mektubu imzalayın. Örnek baskı şablonlarını bulabilirsiniz. Siz ve ailenizle tartıştığınız detayları yazın ve herkes ismini imzalamalıdır. Bu, isteğinizi fiziksel ve bağlayıcı bir anlaşma haline getirir.

*Fiziksel anlaşma belgesi, herkesin kendini rahat hissetmesi ve gelecekte ortaya çıkabilecek karışıklıkları gidermesi için yararlıdır.

9-Onlara geri ödeme yaparken ailenizle iletişim kurmaya devam edin. Aile üyelerinizle irtibatta kalın. Normalde yaptığınız gibi onları zaman zaman arayın. Borç ödemelerinde herhangi bir sorun varsa, bunu da belirtin. Bir ödemeyi atlayabilir veya alternatif bir ödeme planı oluşturabilirsiniz.

 

Tavsiyeler:

*Para kazanmanın alternatif yollarını düşünün. Ufak kredi alabilir, bir şeyler satabilir veya mahallenizdeki garip işleri kabul edebilirsiniz.

*Ailenizle pazarlık yapmaktan kaçının. Paralarını istiyorsun, bu yüzden kurallarına göre oynamak zorundasın.

*Size borç para veren kişi ,paranın bir hediye olduğunu belirtmediği sürece, onu geri ödenecek bir borç olarak kabul edin.

 

Uyarı:

Para çoğu insan için hassas bir konudur. Durumunuz hakkında dürüst değilseniz, ilişkilerinizdeki sorunlara hazırlıklı olun.

 

Ovarya.com okurları için tercüme edildi.

Kaynak:wikihow.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yaşlılıktan keyif almanıza yardımcı olacak 11 tavsiye

Pts Tem 8 , 2019
Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it Share it Email